dołącz do nas:

Rośliny
 
 Zioła

Zioła w ogrodzie.

Mając własny ogród, warto uprawiać w nim zioła. Są one smacznym dodatkiem do wielu potraw, piękną dekoracją oraz posiadają właściwości mające pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Warto mieć pod ręką rośliny, z których w łatwy i szybki sposób przygotujemy aromatyczną przyprawę do przyrządzanego posiłku lub herbatkę ziołową. Zioła możemy spożywać na świeżo, dodając młode listki do sałatek, zup i innych potraw, możemy je suszyć, zamrażać oraz przygotowywać nalewki. Poza zastosowanie praktycznym zioła są też roślinami dekoracyjnymi. Pięknie wyglądają na rabatach urzekając nas ciekawym pokrojem, cudownymi kwiatami oraz różnymi kolorami liści. W fazie kwitnienia zioła przyciągają liczne owady, wiele z nich to cenne rośliny miododajne. Godne zainteresowania są zioła silnie pachnące (lawenda), które wydzielają piękny, kojący zapach. Suszone kwiaty i pędy ziół świetnie nadają się do komponowania potpourri, do aromatyzowania pomieszczeń lub szaf oraz do odstraszania niepożądanych w naszym domu owadów.

Do założenia ogródka ziołowego nie potrzeba dużo miejsca, ważne by wybrać stanowisko słoneczne, osłonięte, o przepuszczalnym podłożu. Zioła to w większości rośliny wymagające dużego nasłonecznienia, dzięki czemu gromadzą duże ilości olejków eterycznych odpowiedzialnych za ich aromat. W herbarium posadźmy rośliny, które często używamy w kuchni, takie jak szczypiorek, pietruszka, koper, mięta. Warto też uprawiać inne typowo przyprawowe rośliny takie jak bazylia, oregano, estragon i tymianek. Z roślin leczniczych wybierzmy takie, których zastosowanie jest nam dobrze znane, np.: mięta, szałwia, melisa.

Pielęgnacja ogródka ziołowego nie jest pracochłonna, ogranicza się do regularnego podlewania i usuwania pojawiających się chwastów. Istotne jest przycinanie roślin, które pobudza je do rozkrzewiania się i do tworzenia nowych liści, oraz zapobiega zawiązywaniu owoców. Zbiór ziół należy przeprowadzić w momencie gdy rośliny zaczynają tworzyć pąki kwiatowe, stężenie olejków eterycznych jest wtedy bardzo wysokie. Należy je ścinać ostrym nożem w słoneczny dzień, po obeschnięciu z rosy. Zioła wieloletnie (oregano, mięta, tymianek, estragon) dobrze znoszą zimy, jednak dla pewności możemy je okryć.

W celu wykorzystania walorów dekoracyjnych oraz użytkowych ziół, możemy sadzić je na rabatach w specjalnie do tego celu wydzielonej części ogrodu, urozmaicić nimi nasadzenia złożone z bylin lub stworzyć oryginalne kompozycje w różnego rodzaju pojemnikach. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów skrzynek, donic i koszy idealnych do uprawy pojemnikowej. Korzystając z własnej wyobraźni możemy przystosować do tego celu pojemniki codziennego użytku jak np. butelki typu PET, rynny, skrzynki po owocach, metalowe puszki. Zioła posadzone w pojemnikach będą piękną dekoracją słonecznego balkonu, tarasu lub kuchennego parapetu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agahorti - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij