dołącz do nas:

Oferta
 
 Rośliny

Rośliny w ogrodzie

Głównymi elementami każdego ogrodu są rośliny. Spełniają one rolę dekoracyjną, dają schronienie i pożywienie zwierzętom i ptakom , dzięki nim możemy tworzyć własne rajskie zakątki, miejsca do odpoczynku i relaksu tak potrzebnego w dzisiejszej zabieganej codzienności.

Urządzając ogród sadzimy drzewa nadając mu charakteru i stylu. Są podstawowym elementem ogrodu. Od ich usytuowania zależy rozmieszczenie innych roślin (krzewy, byliny, rośliny dwuletnie i jednoroczne ).

Decydując się na założenie ogrodu możemy sami dobierać i komponować rośliny tak jak nam się podoba lub możemy skorzystać z biura projektowego. Wykonując całą pracę własnoręcznie mamy więcej frajdy i satysfakcji z osiągniętego celu. Musimy jednak posiąść wiedzę niezbędną na temat wymagań, zasad uprawy i pielęgnacji roślin, które zamierzamy posadzić. Wybierając rośliny warto zastanowić się nad gatunkami rodzimymi, gdyż lepiej się przyjmą i lepiej zniosą zmiany naszego klimatu niż rośliny przywożone z innych stref klimatycznych. Sadząc rośliny pochodzące z cieplejszego klimatu musimy pamiętać , że trzeba będzie więcej czasu poświęcić na ich pielęgnację i ochronę przed przymrozkami. Często ogrody upiększamy roślinami , które nie mogą u nas przezimować w gruncie, pamiętajmy o zapewnieniu im na zimę cieplejszego miejsca (garaż, piwnica ).

Dobierając rośliny do ogrodu wybierajmy takie, które będą upiększać nasz ogród cały rok – wiosną obsypią się cudownymi kwiatami, a jesienią ubarwią ogród kolorowymi liśćmi i owocami. Ważne jest również by zachować ciągłość kwitnienia, dobierzmy rośliny tak, by te przekwitające były zastępowane przez inne, rozpoczynające właśnie kwitnienie. Dzięki szerokiej dostępności przeróżnych gatunków i odmian roślin na rynku, możemy sprawić by nasz ogród był piękny również zimą. Dostępnych jest wiele roślin, które mają piękne zimozielone liście, ozdobne barwne owoce utrzymujące się przez długi czas, jak również takie, które kwitną tylko zimą.

Pamiętajmy o sadzeniu roślin, które dadzą pożytek owadom zapylającym, głównie pszczołom. Mówię tu o szerokim wyborze roślin miododajnych takich jak drzewa i krzewy owocowe, lipy, rośliny przyprawowe jak również warzywa i sporo roślin ozdobnych. Pszczoły są owadami niezwykle pożytecznymi, dzięki ich pracy możemy cieszyć się smakiem owoców i warzyw. Wraz z innymi pszczołowatymi są podstawowymi zapylaczami tych roślin.

We własnym ogrodzie warto wygospodarować niewielką część na ogródek warzywny i ziołowy. Warto urozmaicić jadłospis w warzywa i aromatyczne zioła z własnej uprawy. Posiłki będą smaczniejsze i zdrowsze bo będziemy pewni że są wolne od nadmiaru „chemii”.

Każdy właściciel ogrodu wie ile czasu i pracy trzeba przeznaczyć na jego pielęgnację. Jednak tworząc ogród i dbając o niego, odczuwa prawdziwą satysfakcję, że udało się osiągną takie rezultaty.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agahorti - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij