dołącz do nas:

Rośliny
 
 Ozdobne jednoroczne

Rośliny jednoroczne i dwuletnie.

Dla większego urozmaicenia i dopełnienia kompozycji ogrodu, sadzimy w nim rośliny jednoroczne i dwuletnie.

Rośliny jednoroczne to gatunki, których cykl życiowy, od wysiewu nasion, przez wzrost, kwitnienie aż do wydania owoców i zawiązania nasion, zamyka się w ciągu jednego okresu wegetacyjnego. Wśród roślin jednorocznych wyróżniamy takie, których nasiona wysiewamy do gruntu wprost na miejsce stałe, oraz takie, których nasiona wysiewamy do pojemników lub inspektów w celu wyprodukowania rozsady. Nasiona roślin jednorocznych wysiewamy do gruntu od końca marca do połowy maja, natomiast sadzonki wysadzamy na miejsce stałe od drugiej połowy maja, gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków przygruntowych. Rośliny jednoroczne kwitną od końca maja do późnej jesieni. Pięknymi kwiatami upiększą rabaty, pojemniki, skrzynki balkonowe, wazony jako kwiaty cięte oraz, niektóre z nich, będą się pięknie prezentować w suchych kompozycjach.

Rośliny dwuletnie do pełnego cyklu życiowego potrzebują dwóch lat. W pierwszym roku tworzą część wegetatywna, a w drugim pędy i kwiaty, a następnie owoce i nasiona. Pierwszy rok wegetacji rośliny te mogą spędzić na rozsadniku, a dopiero w drugim roku przenosimy je na miejsce stałe. Uprawa tych roślin wymaga więcej pracy, jednak w związku z ich wczesnym i okazałym kwitnieniem warto zwrócić na nie uwagę. Rośliny dwuletnie mają zastosowanie podobne do roślin jednorocznych.

Rośliny dwuletnie oraz jednoroczne, zwłaszcza uprawiane z rozsady, w porównaniu z bylinami wymagają większej uwagi. Należy pamiętać o terminach wysiewu nasion i pikowania, trzeba wygospodarować miejsce do ustawienia pojemników z rozsadą lub miejsce do utworzenia rozsadnika. Dają nam jednak trudną do zastosowania w przypadku bylin możliwość corocznego aranżowania ogrodu od nowa, zmiany wyglądu rabat nawet w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego. Gdy chcemy sadzić takie rośliny w ogrodzie, a nie mamy miejsca na produkcję rozsady, warto skorzystać z możliwości zakupu sadzonek w jednym z licznych centrów ogrodniczych lub bezpośrednio od producentów.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agahorti - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij