dołącz do nas:

Czas wolny
 
 Decoupage

Decoupage to sztuka dekorowania przedmiotów polegająca na wycinaniu motywów z papieru lub serwetek i przyklejaniu ich na uprzednio pomalowane powierzchnie. Udekorowane przedmioty pokrywa się wieloma warstwami lakieru w celu zabezpieczenia dekorowanej powierzchni przed zniszczeniem, oraz by nadać im gładkości i zatrzeć granicę między motywami. Metodą decoupage można udekorować praktycznie każdą powierzchnię, każdy przedmiot. Mogą to być pudełka z kartonu lub drewna, szkło, pojemniki metalowe, ceramiczne doniczki i wazony. Ozdabiane mogą być zarówno przedmioty nowe, jak również stare, przeznaczone do wyrzucenia (meble, konewki, pudełka). Dekorując stare przedmioty dajemy im drugie życie, nadajemy im nowy wygląd pasujący do wystroju wnętrza. Mogą one stać się główną atrakcją pomieszczenia lub miłym akcentem podkreślającym charakter wystroju. 

Decoupage pojawił się w Europie w XVII w., kiedy zaczęto sprowadzać z Chin meble i inne przedmioty pokrywane wieloma warstwami laki. Były to towary unikatowe i bardzo drogie, dlatego weneccy meblarze rozpoczęli produkcję imitacji polegającą na wycinaniu orientalnych wzorów, naklejaniu ich i zabezpieczaniu warstwami wykończenia z sandaraki (żywica naturalnego pochodzenia), aż do uzyskania przedmiotu podobnego do oryginału. W tym czasie decoupage praktykowany był również we Francji przez królewskie damy dworu. Na własne potrzeby ozdabiały one przybory toaletowe, elementy garderoby, co tylko miały pod ręką. Decoupage popularny był również w Anglii, gdzie naklejane wycinanki zastąpiły wyszywanie na tamborku. Popularne było wyklejanie całych parawanów przypadkowymi obrazkami wycinanymi z książek i ówczesnej prasy. W epoce wiktoriańskiej zaczęto wykorzystywać do wycinania papiery do pakowania prezentów, oraz produkowano matryce do obrysowania kształtów kwiatów, zwierząt oraz postaci ludzi.

Obecnie decoupage to sposób spędzania wolnego czasu, dzięki któremu można się skutecznie odstresować, a przy odrobinie fantazji, stworzyć własne dzieło sztuki, lub podarunek dla kogoś bliskiego. W sklepach plastycznych znajdziemy szeroką ofertę preparatów polecanych do decoupage (farby, lakiery, kleje, serwetki oraz papiery dekoracyjne). To jakie dzieło stworzymy zależy wyłącznie od naszej wyobraźni oraz inwencji twórczej.

dfsefsd
Agahorti
Agahorti
Agahorti
Agahorti
Agahorti
Wszelkie prawa zastrzeżone © Agahorti - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij