dołącz do nas:

Rośliny
 
 Byliny

Byliny w ogrodzie.

Byliny to rośliny wieloletnie, czyli takie, które każdej wiosny wytwarzają nowe pędy z organów podziemnych (korzeni, bulw, kłączy).Pędy bylin nie drewnieją. W ogrodzie mogą one rosnąć wiele lat na jednym miejscu, wymagają więc odpowiedniego nawożenia. Wśród bylin występują głównie gatunki dobrze znoszące niskie temperatury i mogące zimować w gruncie, lecz są też takie, których części podziemne należy wykopać przed nastaniem mrozów i odpowiednio przechować. Nadają się do tego celu piwnice i garaże, gdzie zimą temperatura utrzymuje się na poziomie kilku stopni powyżej zera.

Byliny to bardzo duża grupa roślin. Różną się pod względem wymagań co do stanowiska, wilgotności podłoża, wymagań glebowych i pielęgnacyjnych. Mają różny pokrój, siłę wzrostu, kolor liści i kwiatów, dzięki czemu mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Z odpowiednio dobranych roślin można tworzyć rabaty, niektóre doskonale prezentują się pojedynczo. Niskimi roślinami można obsadzić murki i obwódki, gatunki dobrze znoszące nasłonecznienie i niedobór wody możemy zastosować w ogrodzie skalnym, te które lubią wodę - wokół oczka wodnego. Pod drzewami dobrze będą czuły się rośliny cieniolubne, stanowiące alternatywę dla trawnika. Niektóre gatunki bylin świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach i mogą być piękną dekoracją balkonów i tarasów.

Byliny charakteryzują się długim okresem kwitnienia, począwszy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najbardziej dekoracyjną częścią tych roślin są kwiaty, ich kolory i kształty. Wiele z nich urzeka nas pięknym zapachem. Barwy kwiatów, ich obfitość w pyłek i nektar wabi wiele motyli, pszczół i innych ciekawych owadów, które stają się dodatkową atrakcją ogrodu. Dużą grupę bylin stanowią rośliny o dekoracyjnych liściach, wielobarwnych, o interesujących kształtach lub wyjątkowo dużych.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agahorti - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij