dołącz do nas:

Rośliny
 
 Owocowe

Rośliny owocowe w ogrodzie.

Posiadając własny ogród warto wygospodarować w nim miejsce na założenie niewielkiego sadu. W praktyce jednak często jest to niemożliwe. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie sadzenie roślin owocowych jako elementów składowych kompozycji ogrodu. Odpowiednio dobrane rośliny owocowe będą równie dekoracyjne jak rośliny ozdobne, mają piękne, często pachnące kwiaty, interesujący pokrój, dekoracyjne owoce oraz pięknie wybarwiające się jesienią liście. Dzięki nim możemy samodzielnie wyhodować zdrowe, naturalne owoce wolne od zanieczyszczeń chemicznych. Zrywane w fazie dojrzałości konsumpcyjnej będą najsmaczniejsze, ponieważ w tej fazie zawartość naturalnych cukrów osiąga maksimum, natomiast zawartość kwasów owocowych spada. Owoce to bardzo ważny składnik diety, zwłaszcza te pochodzące z pewnego źródła lub wyhodowane samodzielnie. Mając łatwy dostęp do świeżych owoców możemy urozmaicić naszą dietę, a ich nadmiar przetworzyć i cieszyć się smakiem lata w chłodne i ponure dni jesieni i zimy.

Wybierając rośliny owocowe do ogrodu zwróćmy uwagę na ich odporność na choroby i szkodniki, by w miarę możliwości uniknąć stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Ważnym kryterium wyboru jest ich siła wzrostu, zwłaszcza w przypadku drzew owocowych. Na etapie doboru konkretnych odmian roślin owocowych, zwłaszcza drzew, należy pamiętać o kwestii ich zapylania. Musimy wiedzieć, czy interesująca nas odmiana jest samopylna, czy też wymaga zapylenia obcym pyłkiem. Jeśli odmiana jest obcopylna, należy dowiedzieć się jakie odmiany są dla niej zapylaczami.

Ważną cechą roślin owocowych jest to, że są zapylane przez owady. Wiatropylne są tylko leszczyna i orzech włoski. W naszych ogrodach głównymi owadami zapylającymi są pszczoły, mniejszą rolę odgrywają trzmiele, pszczolinki i muchówki. Sadząc te rośliny w ogrodzie przyczyniamy się do zwiększenia populacji tych pożytecznych owadów, oraz zapewniamy pożywienie i schronienie dla ptaków i innych zwierząt. 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agahorti - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij