dołącz do nas:

Rośliny
 
 Pnącza

Pnącza w ogrodzie.

Na szczególną uwagę w ogrodzie zasługują pnącza. Wymagają do posadzenia niewiele miejsca, a odznaczają się dużymi przyrostami pędów – wykorzystują powierzchnie pionowe. Rośliny te wymagają podpór naturalnie występujących w ogrodzie lub takich, które montujemy specjalnie dla konkretnego pnącza. Owijają się wokół nich przy pomocy przylg, wąsów czepnych i korzeni przybyszowych. Są wśród nich rośliny jednoroczne i wieloletnie. Ze względu na znaczne walory dekoracyjne i wytwarzanie dużej ilości pędów i liści, są doskonałe do obsadzania pergoli, altan, płotów i ścian. Wspaniale sprawdzają się jako zielone parawany lub zasłona dla nieciekawych miejsc w ogrodzie.

Okres kwitnienia pnączy przypada na lato, kiedy chętnie przebywamy w ogrodzie, w miejscach chłodnych i zacienionych. Możemy wtedy korzystać z tworzonych przez nie gęstej zasłony i podziwiać ich przepiękne kwiaty, które często są pachnące. Po przekwitnięciu niektóre pnącza zachwycają nas pięknymi owocami, w tym również jadalnymi. Jesień to pora, kiedy liście wielu gatunków pięknie się wybarwiają dodając ogrodom niezwykłych barw.

Pnącza są roślinami niezbędnymi w ogrodzie. Ze względu na wykorzystywanie głównie powierzchni pionowych, doskonale nadają się również do małych ogrodów, gdzie ilość miejsca do nasadzeń jest ograniczona. Gatunki odpowiednia do uprawy w pojemnikach można stosować na tarasach lub balkonach.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agahorti - 2015. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij